نکات طلایی ظبط وکال - نکات طلایی ظبط با میکروفون استودیویی - استودیو ظبط وکال - مقالات موسیقی - خرید تجهیزات استودیویی - فروشگاه اینترنتی کالا استودیو

نکات طلایی ضبط وکال

در ضبط وکال تمام سعی صدابردار بر این است که برخلاف بعضی از ساز ها، صدارا کاملا شفاف و بدون تغییر رکورد کند. در نکات طلایی ضبط وکال سعی داریم نکات مهم و ارزشمند را به شما بگوییم که در کیفیت خروجی کار فوق العاده تاثیر گذار هستند. همانطور که گفته شد در ضبط صدای بعضی از ساز ها مانند درام و… تمام تلاش صدابردار بر روی ایجاد و حفظ ” خلاقیت ” بوده و میتواند تکنیک‌هایی ابداع و پیاده کند تا صدای ضبط شده جذاب و مناسب باشد. اما در ضبط وکال این موارد کاربرد ندارند و وکال خوب بدون تغییر، کاملا شفاف و صادقانه است.

نکات طلایی ظبط وکال - نکات طلایی ظبط با میکروفون استودیویی - استودیو ظبط وکال - مقالات موسیقی - خرید تجهیزات استودیویی - فروشگاه اینترنتی کالا استودیو

جایگذاری میکروفون و دیگر تجهیزات

یکی از مواردی که باعث میشود صدایی ظبط شده شما غنی، رسا و واقعی باشد تکنیک هایی مانند میکروفون گذاری مناسب و قرار گرفتن هر وسیله در بهترین جای مناسب با فاصله استاندارد است. معمولا افراد در حین ظبط خود را به میکروفون نزدیک میکنند و بر این باور هستند که این نزدیک شدن باعث میشود که صدا بهتر ظبط شود. در صورتی که این کار درستی نیست و بسته به نوع اجرا و صدای شخص فاصله مناسبی باید بین خواننده و میکروفون باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. این نکته را بسیار جدی بگیرید.

فاصله استاندارد و منطقی برای این کار 20 الی 50 سانتی‌متر است که بسته به نوع فضا، نوع اجرا و صدای خواننده در این بازه متغیر خواهد بود. اگر خواننده صدایی ملایم و آرام داشته باشد، شما میتوانید فاصله کمتری را از وی تا میکروفون در نظر بگیرید و اگر صدای خیلی بلند، خیلی زیر یا بم داشته باشد بهتر است فاصله آن تا میکروفون مقداری بیشتر باشد.البته این تکنیک فاصله از میکروفون را بهتر است که خواننده بلد باشد و یا به صورت تجربی یاد بگیرد تا در مواقعی که صدایش آرام و ملایم است به میکروفون نزدیک تر شود و در زمانی که صدایش بلند و… می‌شود، از میکروفون مقداری فاصله بگیرد.

لازم به ذکر است که در صورتی که خواننده با این فواصل آشنایی نداشته باشد و شما نیز در حین ضبط وکال این این موضوع غافل شوید، میتوانید در میکس و مستر این مشکل را با لول بندی و کمپرس برطرف نمائید. اما هیچوقت از این موضوع غافل نشوید که هیچ چیز مانند صدایی طبیعی و رعایت این اصول در حین ظبط نبوده و بهتر است خواننده به این موارد تسلط کافی را داشته باشد و در حین ظبط رعایت شود. باما در ادامه نکات طلایی ضبط وکال همراه باشید.

نکات طلایی ظبط وکال - نکات طلایی ظبط با میکروفون استودیویی - استودیو ظبط وکال - مقالات موسیقی - خرید تجهیزات استودیویی - فروشگاه اینترنتی کالا استودیو

 

مسائل مربوط به آکوستیک و فضا

یکی از نکات طلایی ضبط وکال معمولا  صدابرداران یا موزیسین‌ها اولین افکتی که بر روی صدای ضبط های های وکال قرار میدهند کمپرسور است. دلیل این کار هم از بین بردن اثرات مخرب آکوستیک نامناسب و بد به طور کامل است که ادامه مقاله نکات طلایی ضبط وکال به آنها اشاره خواهیم کرد. بیشتر افراد دوست دارند که صدای وکال را در اتاق‌های ضبط بزرگ و پیشرفته رکورد کنند و بر این باور هستند که تجهیزات فراوان موجود در آن فضا و… بر کیفیت کارشان تاثیر خواهد گذاشت. اما همیشه اینگونه نیست و این اتاق های بزرگ بر خلاف عملکرد خوبشان در ضبط سازهای گروهی زهی و درام، در ضبط وکال میتوانند یکی از اصلی ترین دلایل افکت کیفیت باشند.

این افت کیفیت در زمان میکس وکال پدیدار شده و ضبط در فضای بزرگ نامناسب به جای اینکه کیفیت کار شمارا افزایش دهد، نقاط ضعف آن را چند برابر زیاد تر میکند که این موضوع اصلا قابل قبول و چشم پوشی نیست.

دومین افکتی که معمولا در ضبط وکال و… استفاده میکنند Reverb است. به یاد داشته باشید که ریورب همان اندازه که جذاب و کاربردی است، در صورتی که درست و به جا استفاده نشود میتواند مخرب و زننده باشد. در هر صورت این افکت فوق العاده از اولین هایی است که در ضبط اعمال میشود و بسیار حساس است که به اندازه باشد و در استفاده از آن لازم است که دقیق باشید و در نوع آن هوشمندانه اتخاب کنید.

عدم استفاده از Reverb میتواند صدارا غیر طبیعی یا مرده جلوه دهد و وجود این افکت بی نظیر در اکثر موارد لازم است. البته مجدد تاکید میکنیم که باید به اندازه مناسب و با دقت اعمال شود زیرا اگر مقدار آن فقط کمی زیاد تر از حد استاندارد و درست باشد میتواند کار را آزاردهنده کرده و حتی جزئیات صدای اصلی را نیز محو کرده و از بین ببرد که این اصلا مناسب نیست. البته بهتر است که صدا را بدون هیچ افکتی ضبط کرده و تا جایی که ممکن است عواملی که ایجاد مشکل کرده اند را از کار و صحنه حذف کنید. باما در ادامه نکات طلایی ضبط وکال همراه باشید.

نکات طلایی ظبط وکال - نکات طلایی ظبط با میکروفون استودیویی - استودیو ظبط وکال - مقالات موسیقی - خرید تجهیزات استودیویی - فروشگاه اینترنتی کالا استودیو

حروف هوا دار

حروف هوا دار یکی از مشکلات اصلی هر ضبط هستند که بدون راه حل هم نیستند. حروفی که با تلفظ آن‌ها مقدار زیادی هوا از دهان خارج شده و هماره با آن حرف توسط میکروفون ضبط میشوند. معمولا در تلفظ حروفی مانند “پ” این مشکل پدید می آید. بهترین راه برای مقابله با این مشکل و رفع آن استفاده از پاپ فیلتر میکروفون میباشد که بسیار کاربردی بوده و  وجودش تاثیر قابل توجهی در کیفیت یک ضبط حرفه ای دارد. همچنین گاهی اوقات ممکن است در تلفظ سرعتی بعضی حروف مقداری آب دهان به سمت میکروفون پرتاب شده و سوای موارد بهداشتی میکروفون شمارا خراب کند که در این موضوع نیز پاپ فیلتر راه حل کاملا مناسبی است.

 

تجربه کسب شده در مرور زمان

بسیاری از نکات توسط هر فرد به مرور زمان کشف میشوند و شما نیز ممکن است موارد موثر و ارزشمندی در نکات طلایی ضبط وکال داشته باشید و یا اگر ندارید شک نکنید که به مرور زمان کسب خواهید کرد. حتملا قبل از اجرای اصلی مقداری تمرین داشته باشید و یا اصطلاحا گرم کنید زیرا این کار شما و خواننده را برای بهترین ضبط آماده تر میکند. همچنین برای ضبط وکال سعی کنید از بهترین میکروفون ، کارت صدا و… در تجهیزات خود استفاده کنید و تا جایی که ممکن است کیفیت را حفظ کنید. زیرا کیفیت در ضبط وکال حرف اول را میزند. از اینکه در مقاله نکات طلایی ضبط وکال همراه ما بودید از شما تشکر میکنیم .