ضبط در خانه یا در استودیو | تفاوت ظبط در خانه و استودیو | ظبط صدا در استودیو حرفه ای بهتر است یا در هوم استودیو ؟ | ساخت استودیو خانگی | تجهیزات استودیویی | خرید تجهیزات استودیویی | کالا استودیو

اگر برای هرکاری نیاز به ظبط صدا دارید، قطعا با سوال ضبط در خانه یا در استودیو مواجه شده اید. حقیقتا جواب درستی برای این سوال وجود ندارد و هرکدام از این محیط ها خوبی ها و بدی های خودش را دارد که در ادامه این موضوع به آن خواهیم پرداخت .

مدیریت هزینه ها

یکی از نکاتی که در ظبط در استودیو اهمیت بسیار بالایی دارد و میبایست همیشه مد نظر داشته باشید ، مدیریت هزینه هاست . هزینه ظبط در یک استودیو حرفه ای با تجهیزات سطح بالا کم نبوده و بابت هر ساعت باید مبلغ قابل توجهی را پرداخت کنید . این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که شما ساعات زیادی را در استودیو سپرده کرده و مشغول ظبط باشید . این مبلغ بستگی به استودیویی دارد که به آن مراجعه میکنید و به صورت ساعتی ، روزانه و پروژه ای محاسبه میشود.

اما زمانی که در استودیو خانگی یا همان هوم استودیو خود عملیات ظبط صدارا انجام میدهید، تجهیزات و فضا متعلق به شماست ، یکبار تجهیزات استودیویی را خرید میکنید و ساعت و روز معنایی ندارد. شاید تجهیزات شما مقداری ضعیف تر از آن استودیو های حرفه ای و گران قیمت باشند، اما در عوض میتوانید کارتان را به صورت رایگان و با صبوری کامل انجام دهید.

تبحر و تجربه در صدابرداری

یکی دیگر از نکاتی که پاسخ سوال ضبط در خانه یا در استودیو ساده میکند ، تجربه صدابرداری و نکات مهم و موثر در آن میباشد. معمولا صدابردار های استودیو های حرفه ای نکاتی را به شما گوشزد میکنند که تاثیر مستقیم بر کیفیت کار شما داشته و ارزش استودیو رفتن را دوچندان میکند. نکاتی مانند میکروفون استودیویی گذاری مناسب، تشخیص لحن مناسب و… 

اما این قابلیت ها در هوم استویو شما وجود ندارد و شاید برخی اوقات شما تنها کار هایتان را انجام دهید . البته این موضوع چیزی نیست که به خاطر آن قید ظبط در خانه را بزنید. 

هدف شما برای ظبط

این موضوع نیز حائز اهمیت است که شما بای چه کاری نیاز به ظبط صدا دارید. اگر هدف شما یک قطعه معمولی و استاندارد برای انتشار بین دوستان و آشنایان ویا تمرین است، بلاشک ظبط هوم استودیو گزینه بسیار مناسبی است. اما اگر هدف شما یه قطعه حرفه ای تمام عیار برای انشار گسترده میباشد، هزینه کردن برای استودیو بهتر است.

تجهیزات مورد نیاز

برای ظبط در خانه و ساخت یک استودیو، شما نیاز به تجهیزات مخصوص صدابرداری دارید که با استفاده از آنها بتوانید اموری مانند تنظیم قطعات موسیقی، ظبط، میکس و مسترینگ را انجام دهید. تجهیزاتی مانند: میکروفون استودیویی، کارت صدا ، هدفون استودیویی،اسپیکر مانیتورینگ، میدی کنترلر و… که همگی آنها در استودیو های حرفه ای نیز موجود بوده و مدل ها و لول های متفاوتی دارند. 

لازم به ذکر است که اکر قصد خرید تجهیزات استودیویی را دارید، میتوانید با بخش پشتیبانی فروشگاه اینترنتی کالا استودیو تماس گرفته و از مشاوره تخصصی کاملا رایگان برای خرید خود استفاده کنید. این مشاوره به شما کمک میکند که با تواجه به بودجه و نیاز خود بهترین گزینه را خریداری کنید. با ما در ادامه مقاله ضبط در خانه یا در استودیو همراه باشید.

کلام آخر

به طور قطع نمیتوان گفت که کدام مورد بهتر است اما ما سعی کردیم برخی از نکات مهم را برای شما بازگو کنیم تا مقایسه و انتخاب برای شما راحت تر شود. ظبط در استودیو یک سرگرمی نیز محسوب میشود و بدون محدودیت میتوانید در خانه خود کار کنید بدون نگرانی از هزینه ها و… همچنین کار در استودیو خود به یادگیری و حرفه ای شدن شما کمک میکند و در آموزش شما نیز موثر است.